PARABENY V KOSMETICE

PARABENY V KOSMETICE: PROČ SE POUŽÍVAJÍ?

Většina výrobků z oblasti péče o pokožku obsahuje konzervační látky. Díky nim je můžete opakovaně používat, aniž by se rychle kazily. Sprchový gel vám tak vydrží i několik měsíců, pleťový krém si uchová svoji konzistenci i v teplé koupelně a opalovacímu krému nevadí ani sluneční paprsky.

Parabeny jsou pokožkou velmi dobře snášeny

Parabeny jsou bezpečné a pokožkou dobře snášené konzervační látky, které hrají v kosmetice důležitou roli. Přečtěte si víc.

CO JSOU PARABENY?

Mnoha výrobkům by po otevření rychle vypršela trvanlivost, kdyby neobsahovaly právě parabeny. Takřka okamžitě by se začaly kazit. Mikroorganismy, bakterie a plísně se totiž ihned po otevření dostávají dovnitř prostřednictvím kontaktu s naší pokožkou. Uvnitř kosmetiky založené na vodní bázi se pak velmi rychle rozmnožují.


Tím dojde ke kontaminaci přípravku, který vám následně může způsobit i nepříjemná onemocnění. Parabeny množení bakterií a plísní znemožňují. Díky nim můžete kosmetické přípravky používat i delší dobu.

Parabeny jsou pokožkou velmi dobře snášeny

Přípravky pro péči o pleť na bázi vody se mohou rychle kazit.

Parabeny jsou pokožkou velmi dobře snášeny

Produkty obsahující velké množství oleje, jako je například NIVEA Creme, konzervační látky často nepotřebují.

Parabeny jsou pokožkou velmi dobře snášeny

Klasickou konzervační látkou je alkohol. Ten ale může citlivou pokožku dráždit.

Parabeny jsou účinné látky, které naše pokožka velmi dobře snáší

Parabeny jsou účinné konzervační látky, které jsou naší pokožkou velmi dobře tolerovány. Proto se používají po celém světě už více než 80 let. A to nejen při výrobě kosmetiky, ale i v oblasti léčiv, potravin a produktů pro domácnost. V NIVEA používáme parabeny přibližně ve 30 % výrobků. Jedná se především o produkty z oblasti péče o tělo, ochrany před slunečním zářením a pleťové kosmetiky. Používáme je ale jen tam, kde je to nezbytné. Klasický NIVEA Creme třeba žádné konzervační látky nepotřebuje, jeho složení s oleji ho přirozeně chrání před útoky bakterií i plísní.

Používání parabenů je často kritizováno organizacemi na ochranu spotřebitelů, médii nebo výrobci přírodní kosmetiky. Můžete se tak třeba dočíst, že se parabeny ukládají v lidském těle, kde narušují hormonální systém, omezují naše reprodukční schopnosti, nebo dokonce způsobují rakovinu. Taková prohlášení se ale ukázala jako neopodstatněná. Evropská komise a její vědecké poradní výbory pro vědu, stejně jako nezávislá americký komise Cosmetic Ingredient Review (CIR), opakovaně potvrzují, že parabeny nepředstavují pro naše zdraví žádné riziko.

Z těchto studií vyplývá, že jsou všechny parabeny, které naše tělo absorbuje, rychle odbourávány. Navíc je náš organismus velmi dobře snáší. Stejně jako ostatní složky kosmetiky, i parabeny mohou vyvolat v ojedinělých případech alergické reakce. To se ale stává dokonce méně často, než je tomu u jiných konzervačních látek.

Parabeny nám dávají jistotu, že si výrobek zachová svoji kvalitu.

POVOLENÉ A ZAKÁZANÉ PARABENY

Důvodem, proč nás parabeny tolik děsí, může být i to, že jejich názvy na zadních stranách kosmetických přípravků připomínají čarodějnická zaklínadla. U potravin byste měli rozumět všem položkám ve složení, u kosmetiky je to jinak. Názvy mnoha přísad jsou mnohdy krkolomné, ale automaticky to neznamená, že jsou špatné. Evropská komise i nezávislá hodnotící komise USA (Cosmetic Ingredient Review / CIR) potvrzují, že parabeny jsou bezpečné.

Konzervační látky se používají pouze v minimálním množství.

VLIV PARABENŮ NA NAŠE TĚLO

Jsou parabeny nebezpečné? Odpovědí je jednoznačné „ne“.
Laboratorní testy ukazují, že mnoho látek včetně parabenů působí na naše tělo podobně jako hormony. Stejně jako parabeny se ale chová třeba sója nebo další potravinářské výrobky. Navíc vliv parabenů je mnohem menší, než jaký účinek mají na naše tělo jiné přírodní estrogeny. To, že se parabeny chovají podobně jako hormony, ještě neznamená, že mají na náš organismus hormonální dopad. Používání výrobků s jejich obsahem je bezpečné hned ze tří důvodů.

Za prvé proto, že jsou konzervační prostředky používány jen v minimálním množství. Za druhé proto, že se produkty s obsahem parabenů obvykle aplikují pouze na kůži. A za třetí – i když nepatrné množství parabenů skončí v našem těle, je velmi rychle odstraněno. Kosmetické produkty a jejich jednotlivé ingredience jsou navíc vždy pečlivě testovány uznávanými odborníky.

A závěry mnoha vědeckých studií potvrzují, že jsou parabeny bezpečné. K takovým výsledkům dospěl třeba německý ústav pro posuzování rizik (German Federal Institute for Risk Assessment) a se stejným závěrem přišla i německá spotřebitelská organizace Stiftung Warentest.

VÝHODY PARABENŮ

Parabeny jsou bezpečné a tělem dobře tolerované konzervační látky. I přesto se v médiích můžete často dočíst, že jsou to „nebezpečné látky“, kterým je lepší se vyhnout. To je ovšem jen nepodložené strašení. Parabeny se vyskytují běžně i v přírodě a v kosmetice jsou používány v tak malém množství, že u nich nebyly prokázány žádné hormonální a jinak nebezpečné účinky.

V NIVEA používáme parabeny z důvodu jejich nesporných výhod, mezi které patří například velmi dobrá snášenlivost, ochrana výsledného produktu atd. Máte ale možnost u nás nakoupit i výrobky bez parabenů – přibližně 70 % našeho sortimentu tyto látky neobsahuje. Sami si tak můžete zvolit přípravky, které vám nejvíce vyhovují.

Parabeny jsou bezpečné a pokožkou dobře snášené konzervační látky.