Věříte na pověry? Aneb mýty a fakta o kráse

Pojďte s námi uvést pověry na pravou míru! Znáte to. Maminka a babička mají vždycky pravdu. Ale platí to i pro rady týkající se péče o tělo, pleť a vlasy? Pojďte se s námi podívat na 20 mýtů, na které nahlédneme optikou moderní vědy!

O skutečně chybných a nesmyslných pověrách

Co je to mýtus?

Slovo mýtus pochází z řečtiny. Do češtiny bychom jej mohli přeložit jako mylnou představu, ke které se lidé upínají bez ověření její pravdivost. Proč jsou mýty přítomné v našem vědomí i dnes, když máme k dispozici moderní vědu? Odpověď je jednoduchá. Naučili jsme se vnímat je jako pravdivé už v dětství, aniž bychom je zpochybnili. A tak v každodenní péči o tělo, pleť a vlasy opakujeme stále dokola zaběhnuté postupy. Jednoduše protože věříme, že jsou správné. Pojďme tyto postupy podrobit testu a dostat ty špatné navždy z vaší hlavy!
 
Co je to mýtus

Mýty týkající se péče o vaši pleť

Některé pověry vznikly čirou náhodou a věříme jim po celé generace. Posbírali jsme pro vás několik takových, které se týkají péče o pleť obličeje. Zjistíme, jestli je za nimi přeci jen kousek pravdy. Tak například: kdo z vás věří, že zubní pasta zabere v boji proti akné?
Hydratace
Péče o pleť obličeje: Mohou být tato tvrzení opravdu špatně?

Mýtus: Vaše pleť se může stát závislou na hydrataci

Rozhodně ne! Funkce vašeho těla nemůže ovlivnit žádný krém ani tělové mléko. Tato péče pouze vyrovnává nedostatek vlhkosti a živin, které se ve vrstvách pokožky přirozeně vyskytují.
Osušování obličeje
Péče o pleť obličeje: Mohou být tato tvrzení opravdu špatně?

Mýtus: K masáži vašeho obličeje můžete použít ručník

Ani náhodou! Pleť na obličeji je velmi jemná a při jejím vysušování musíte být velmi opatrní. Ručník při sušení pouze lehce přitlačte. Možná to bude trvat o pár vteřin déle, ale nepoškodíte si pleť. To za to stojí, ne?
Peeling
Péče o pleť obličeje: Mohou být tato tvrzení opravdu špatně?

Mýtus: Peeling vysušuje pleť

Vůbec ne! Peeling jemně odstraní nečistoty a odumřelé kožní buňky, stimuluje buněčnou regeneraci a zlepšuje prokrvení vrchních vrstev kůže. Navíc také snižuje tvorbu přebytečného mazu, a to bez narušení rovnováhy pleti nebo jejího vysušení. Neměl by se však používat každý den.

Pasta na zuby
Péče o pleť obličeje: Mohou být tato tvrzení opravdu špatně?

Mýtus: Pasta na zuby pomáhá odstranit akné

Tohle není dobrý nápad! Pravdou je, že některé pasty obsahují zinek, a tak umí zmírnit zánět nebo místo vysušit. Mnoho z nich ovšem obsahuje fluor a mentol, které mohou podráždit pleť a vlastně všechno ještě zhoršit.

Mýty o vlasové péči

Na hlavě nám roste okolo 6 milionů vlasů. A právě ty jsou živnou půdou pro desítky pověr týkajících se jejich růstu a také správné péče o ně. Co mají tyto mýty společné se šamponem? Měly byste je smýt jednou pro vždy. Tak jdeme na to!
zastřihávání konečků
Péče o vlasy: Zbavte se zastaralých tradic!

Mýtus: Časté zastřihávání konečků podporuje růst vlasů

Bohužel ne. Vlasy po zastřižení neporostou rychleji a nebudou ani hustší, a to ani kdybyste chodili ke kadeřníkovi každý měsíc. Za růst vlasu je totiž odpovědný kořínek a ten opravdu není stimulován zastřihnutím konce vlasu. Díky správné péči o konečky budou vlasy vypadat zdravější.

Brushing
Péče o vlasy: Zbavte se zastaralých tradic!

Mýtus: Když přečešu vlasy 100krát za den, budou zářivé

Ani zdaleka. Časté česání stimuluje krevní oběh v kůži na temeni hlavy a zároveň podporuje produkci kožního mazu. A právě ten si česáním roztáhnete do celých vlasů. Jediné, čeho častým česáním dosáhnete, tak budou pouze mastné vlasy.
Úplňku
Péče o vlasy: Zbavte se zastaralých tradic!

Mýtus: Nejlepší je stříhat vlasy za úplňku

Možná. Příliv a odliv dokazuje, jak silně měsíc působí na hladinu moří. Někteří lidé mají za to, že tato síla může ovlivnit také rovnováhu vody uvnitř těla i vlasu, a tím pádem vlasy dorůstají rychleji, pokud je ostříháte v období, kdy měsíc dorůstá.
Použijte vejce
Péče o vlasy: Zbavte se zastaralých tradic!

Mýtus: Chcete silné vlasy? Použijte vejce a pivo

Naprostá pravda. Klidně je použijte jako domácí kondicionér pro lesklé vlasy! Smíchejte vaječný žloutek a olivový olej, naneste, nechte působit a poté opláchněte. Pivo působí úplně stejně. Pokud vám tedy nevadí jeho specifické aroma, směle do něj.

Mýty týkající se vašeho těla

Pojďme se podívat na mýty týkající se vašeho těla doslova od hlavy až k patě. Zhubnete díky pocení? Fáma! Měli byste pít vodu, i když nemáte žízeň? Ať je pravda jakákoli, zjistěte ji!
Spánek
Péče o tělo: Zjistěte holou pravdu!

Mýtus: Nejkvalitnější spánek na vás čeká před půlnocí

Špatně: Důležité jsou fáze, kdy odpočíváte v hlubokém spánku. Tehdy totiž regeneruje vaše tělo i mysl. Tahle fáze většinou probíhá přibližně během prvních pěti hodin po tom, co usnete. A je úplně jedno, jestli je to před půlnocí nebo po půlnoci.
Voda
Péče o tělo: Zjistěte holou pravdu!

Mýtus: Je nemožné se "přepít"

Opak je pravdou! Příliš mnoho vody může poškodit vaše tělo. A to, i když se potíte. Hrubý odhad je takový, že za den by měl dospělý člověk vypít 2 až 3 litry vody. Přesné množství závisí na vaší tělesné hmotnosti a také na aktivitách, kterým se během dne věnujete.
Saunování
Péče o tělo: Zjistěte holou pravdu!

Mýtus: Díky saunování získáte postavu snů

Ani ne. Saunování sice může navodit pocit duševní i tělesné pohody, ale to neznamená, že díky němu shodíme přebytečná kila. Vodu, kterou během sportování nebo saunování vypotíte, doplníte okamžitě po napití.
Podpaží
Péče o tělo: Zjistěte holou pravdu!

Mýtus: Pot z podpaží vždy nepříjemně zapáchá

Vůbec ne. Pot v podpaží sám o sobě je totiž bez zápachu. Nepříjemný odér vzniká až ve chvíli, kdy bakterie na povrchu těla pot rozkládají.
Překřížené nohy
Péče o tělo: Zjistěte holou pravdu!

Mýtus: Překřížené nohy jsou příčinou křečových žil

Zapomeňte na to. Ačkoli se křečové žíly obvykle objeví nejprve na spodní straně kolen, křížení nohy přes nohu s tím nemá co dělat. Onemocnění žil většinou způsobuje dědičnost.
Holení nohou
Péče o tělo: Zjistěte holou pravdu!

Mýtus: Po holení dorostou silnější chloupky

Nepravda. Když chloupek po holení dorůstá, silnější pouze vypadá, protože tenká špička je pryč.
Dlouhá koupel
Péče o tělo: Zjistěte holou pravdu!

Mýtus: Dlouhá koupel vysušuje pokožku

Tak tohle je pravda. Ale díky našim tipům si můžete užít dlouhou koupel bez rizika. Co tedy dělat? Nekoupejte se déle než půl hodiny a pohlídejte teplotu vody. Měla by se pohybovat okolo 38 °C. Do koupele můžete přidat i hydratační přípravky, které vaši pokožku ochrání.

Každodenní mýty

Způsobuje čokoláda akné? Pojďme se zaměřit na pochoutku, kterou máme ze všeho nejraději. A nejen na ni.
Čokoláda
Další mýty, kterým věříme

Mýtus: Čokoláda způsobuje akné

Špatně! Nezdravá a nevyvážená strava může mít negativní dopad na vzhled pokožky. Nicméně za akné jsou primárně odpovědné ucpané póry, které vznikají kvůli nadměrné produkci kožního mazu. A za ten mohou hormonální výkyvy, typ pleti a péče, kterou obličeji věnujete.
Skvrny na nehtech
Další mýty, kterým věříme

Mýtus: Skvrny na nehtech jsou způsobené nedostatkem vápníku

Vůbec ne. Příčina těchto skvrn je pravděpodobně drobná trhlinka v místě, odkud nehet vyrůstá.
Čtení při špatném světle
Další mýty, kterým věříme

Mýtus: Čtení při špatném světle poškozuje zrak

Ne tak docela. Čtete si často pod peřinou? Pravdou je, že oční svaly zaměstnáváte více než obvykle. Nedostatek světla ale vaše oči nepoškodí, pouze je donutí více pracovat.
Opalování
Další mýty, kterým věříme

Mýtus: Opalování chrání před spálením

Částečně. Pokud jedete na dovolenou a vaše pokožka je už opálená, máte trochu náskok. Úplně bílá kůže je totiž ke spálení náchylnější. To ale neznamená, že můžete opalovací krém vynechat úplně. Jeho faktor vždy přizpůsobte typu vaší pokožky.
Opalování přes sklo auta
Další mýty, kterým věříme

Mýtus: UV paprsky na mě v autě nemohou

Jen z části. Přibližně 35 % záření sklo odrazí, zbytek ale pronikne dovnitř a může vaši kůži poškodit. Používejte proto krém s dostatečným ochranným faktorem i při jízdě v autě.
product-stage-bg