struktura vlasů

Struktura vlasů pod drobnohledem: jakou roli hraje genetika a co zmůže vlasová péče?

Zjistěte, z čeho se skládá vlasové vlákno a co prospívá jeho růstu. Každá žena touží po hustých a zářivě lesklých kadeřích. Svět je ale naštěstí různorodý a každé vlasy jsou trochu jiné. Trpí rozdílnými problémy a potřebují odlišnou péči. Odhalte, co se skrývá pod povrchem vašich vlasů a co jim prospívá k rychlejšímu růstu.

Vše, co jste o dědičnosti vlasů možná nevěděli

Světlé, tmavé, jemné nebo kudrnaté. Jak velkou roli u našich vlasů vlastně hraje dědičnost a co můžeme ovlivnit vlasovou péčí?

Co je to vlasová genetika?

Blonďaté po babičce nebo husté po otci? Genetika do velké míry určuje strukturu a barvu našich vlasů. Z toho důvodu se Afričanům nebo Asiatům nikdy nenarodí blonďaté dítě – dominantní tmavá barva je totiž zapsaná v jejich DNA. Vlasy Evropanů jsou většinou světlejší a jejich barva se během života dokonce může měnit. Není výjimkou, že blonďatým či zrzavým dětem kolem 10. roku života vlasy výrazně ztmavnou. Příčinou je množství tmavého pigmentu, eumelaninu, které v daném věku v těle narůstá.

Genetika ovlivňuje také pevnost a objem našich vlasů. Patříte mezi ty, jimž dědičnost na objemu příliš nepřála? Naštěstí existuje jednoduchá cesta k většímu objemu vašich vlasů.

genetika vlasů

Jak vlasový gen působí v naší DNA?

Jsou černovlásky a zrzky divočejší než blondýnky nebo brunetky? I když se to říká, věda dokazuje opak. Geny, které ovlivňují barvu našich vlasů, totiž nemají na povahu nebo vlastnosti člověka sebemenší vliv.

Věděli jste, že…?

  • Chemické složení vlasů obsahuje asi 50 % uhlíku, 21 % kyslíku, 17 % dusíku, 6 % vodíku a 5 % síry. Vlasový protein má navíc stejné složení jako protein obsažený ve zvířecích kopytech.

  • I když si to často neuvědomujeme, naše vlasy jsou neživé. Jediná živá část vlasu je schovaná ve vlasové cibulce v pokožce hlavy - právě proto je tak důležité o ni pečovat a co nejlépe ji vyživovat.

  • Vlas je jedním z nejpružnějších vláken na světě. Když je mokrý, dá se natáhnout až o 30 % své délky.

Péče o vlasy? To je věda!

Přejete si, aby vám vlasy rychleji rostly nebo byly lesklejší? Když důkladně porozumíte vlastnostem vašich vlasů, bude daleko snazší vybrat pro ně ideální péči.

Biochemické složení vlasů

Buňky a proteiny pevně svázané k sobě ve struktuře našich vlasů způsobují, že jsou vlasová vlákna tolik odolná. I když už nejsou vyživovány z pokožky, dokážou vlasy i tak přetrvat tisíce let.

Připadají vám vaše vlasy příliš slabé na to, aby vydržely tak dlouhou dobu? I když se to na pohled nezdá, vlasová struktura obsahuje tři různé vrstvy – voděodolnou horní vrstvu, silnou prostřední kůru a vnitřní dřeň.

Největší zastoupení má ve vlasech protein keratin, obsahují ale také vitamín A nebo minerály jako zinek a železo.

Jak se dá růst vlasů urychlit?

Nemůžete se dočkat, až si zase dlouhé vlasy zapletete do působivého drdolu? Když budete pokožku vaší hlavy pravidelně masírovat a ošetřovat výživnými oleji, budou mít vaše vlasy dostatek živin pro rychlý růst.

Každý vlas roste přibližně 6 let a poté několik měsíců „odpočívá“ , než vypadne. Maximální délka vlasů se navíc u každého člověka různí - někomu dorostou vlasy až na zem, někomu zase dosáhnou maximálně pod lopatky.

Chcete vašim vlasům dodat živiny a energii k rychlejšímu růstu? Vyzkoušejte kokosový olej: zázrak pro vaše vlasy.

Světlé či tmavé: čím se liší?

Barvu našich vlasů má na svědomí pigment melanin: v jednotlivých typech vlasů je však zastoupený v různé formě. Charakterizuje váš vzhled rudá hříva a četné pihy v obličeji? Pak je ve vašich vlasech i pokožce v největším zastoupení červenohnědý feomelanin. Ten se také ve větší míře vyskytuje ve světlých vlasech, v tmavých naopak dominuje eumelanin.
účes

Účes, co vydrží každou zátěž

Styling nemusí jenom škodit, ale může i chránit. Třeba právě před slunečními paprsky. NIVEA Lak na vlasy Color Care váš účes perfektně zafixuje, díky šetrnému složení však vlasy nepoškozuje a chrání je proti škodlivému UV záření. Dokonalý styling a regenerace v jednom!

Hříva za pár měsíců: čím růst vlasů ještě podpořit?

V péči o vlasy existují jednoznačná pro a proti. Co byste svým vlasům měli dopřát a čemu se naopak vyhnout?

Pro:

Zdraví vlasů vychází ze zdraví celého organismu. Pokud svému tělu poskytnete správnou výživu, všechny důležité složky doputují i k vašim vlasům. Zařaďte proto do svého jídelníčku dostatek bílkovin, tuků i vitamínu a nezapomeňte na pravidelný pitný režim.

Proti:

Nadužívání chemických přípravků vlasy zatěžuje a oslabuje. Pokud na váš styling „padne“ celá lahvička tužidla za týden, raději popřemýšlejte o přirozenější úpravě.

Zdraví vlasů nesvědčí ani působení vysokých teplot. Při mytí proto horkou vodou raději šetřete a v parných letních dnech sáhněte po módním klobouku.

product-stage-bg