Kdy a jak začít s dětmi mluvit o péči a intimní hygieně

Kdy a jak začít s dětmi mluvit o péči
a intimní hygieně

Když se z dítěte stane puberťák, souvisí s tím nejen odmlouvání, ale i potřeba zvýšené péče o pokožku i pleť. Kdy začít s dětmi řešit antiperspirant, intimní hygienu a další formy péče? Poradíme vám, jak téma nadhodit i jaké pečující produkty vybrat.

Kdy je ten správný čas?

Dospívání většinou začíná u dívek kolem 10. a u chlapců kolem 12. roku života. V tomto období se v jejich těle děje spousta hormonálních změn. Mění se nejen jejich tělo, ale i myšlenkové pochody a u chlapců i hlas. Pleť se začíná více mastit a objevují se na ní pupínky, v podpaží i v oblasti intimních partií začínají růst první chloupky. Zároveň si stále více začínají všímat jeden druhého a celkově více řeší svůj fyzický vzhled. 

Dospívání je tedy ideální čas, kdy s „dětmi“ začít mluvit o sebepéči. A teď nemyslíme pravidelné koupání se, čištění zubů a mytí rukou. Řeč je o používání antiperspirantu, péči o pleť a u dívek i o první menstruaci. 

Pro spoustu rodičů jsou tato témata ošemetná a neví, jak je uchopit. Proto je neustále odkládají nebo se jim snaží vyhnout úplně. Ovšem to je to nejhorší, co pro své dítě můžete udělat. Samozřejmě, že si samo nějak poradí, ale když mu podáte pomocnou ruku, máte šanci, že se vám v pozdějším věku bude více svěřovat a během dospívání se vyhne některým trapným momentům. 


Pomozte s výběrem a buďte otevření

Ze sebepéče nemusíte dělat vědu, společně si promluvte o tom, jak hormonální změny ovlivňují tělo (například větší intenzita pachu potu) a pak navrhněte řešení. Syn i dcera jistě ocení, když s nimi zároveň zajdete pečující produkty i zakoupit. A co byste neměli vynechat? 

Antiperspirant

V dospívání začínají růst chloupky v podpaží. V nich se drží bakterie, které následně rozkládají pot, a tím vzniká nepříjemný zápach. Antiperspirant vašim dětem pomůže, aby se cítily komfortně za každé situace. Sprej antiperspirant Original Care chrání před pocením a zápachem až na 48 hodin a obsahuje vápník, který pokožku posiluje. Pro chlapce je ideální volbou Sprej deodorant pro muže Fresh Active, který zanechá pokožku v podpaží svěží a bez zápachu potu po celý den.
Deodorant Fresh Active

Čištění pleti

To se týká nejen dívek, ale i chlapců. I na jejich pleti se totiž usazují nejrůznější nečistoty, které se musí odstranit. Pokud by se nahromadily, hrozilo by zvýšené riziko k tvorbě akné. Čisticí micelární gel s růžovou vodou jedním tahem odstraní všechny nečistoty a díky růžové vodě pleť osvěží. Pokud přemýšlíte nad způsobem, jak svého puberťáka přesvědčit k důslednému čištění pleti, můžete mu ukázat ilustrační obrázky aknózní pleti. Pupínky se totiž mohou tvořit právě v důsledku velkého množství nečistot na pleti.
Gel Rose Touch

Odličování

Jak už jsme zmínili na začátku, v pubertě se dívky začínají více parádit, chtějí se zalíbit a s tím se pojí i první líčení. Hned zkraje je důležité dceři zmínit, že odličování pleti je stejně podstatné, jako třeba čištění zubů. Micelární voda Rose Touch pleť čistí, hydratuje a vyživuje. Obsahuje totiž organickou růžovou vodu, která pleť rozjasňuje a pečuje o ni. 
první líčení

Kdy začít mluvit s dcerou o menstruaci?

První menstruace se nejčastěji dostaví mezi 12. a 14. rokem, tedy v době, kdy s mladou dívkou cloumají emoce sem a tam. To nejhorší, co se může slečně v tomto věku stát, je dostat menstruaci a nebýt na ni připravená. Takže se řiďte heslem „Kdo je připraven, není překvapen“ a se svou dcerou si o menstruaci otevřeně povídejte. Protože menstruace není tabu.
matka s dcerou

Menstruace se vaší dcery netýká až v momentě, kdy ji poprvé dostane, ale během celého života. Vnímá totiž vás, a i když si to možná neuvědomujete, jako houba do sebe nasává váš přístup. Takže jak by takový správný přístup k menstruaci měl vypadat?

  • Vysvětlete dceři, co to menstruace vlastně je a proč je pro ženy důležitá
  • Seznamte ji s intimními hygienickými pomůckami a dejte jí na výběr i ty alternativní (menstruační kalíšek a menstruační kalhotky)
  • Své emoce a případné bolesti během svých dnů nemaskujte, ale otevřeně dceři vysvětlete, proč k nim dochází
  • Pokud vaše dcera má menstruační bolesti, i když vy na ně netrpíte, neshazujte ji, ale nabídněte jí pomoc

První vousy a s nimi spojené holení

První náznaky vousů se u chlapců začínají objevovat přibližně ve čtrnácti letech. Zpočátku se ale jedná spíš o takové nepravidelné a jemné chmýří. K prvnímu holení dochází mezi 15-16 rokem, kdy vousy začínají houstnout a jsou tvrdší. S tím se pojí nejen koupě žiletek, ale i správné péče o pleť během holení.

Gel na holení Protect & Care změkčuje vousy a usnadňuje skluz žiletky, takže nehrozí žádné poranění ani podráždění pleti. Navíc obsahuje aloe vera a provitamín B5, které pleť po oholení vyživují a urychlují její regeneraci.

první vousy