matka s dcerou

Jak mluvit s dcerou o menstruaci

Průměrný věk, kdy dívky poprvé dostanou menstruaci, je 12 let. Ujistěte se, že je vaše dcera seznámená s tím, co ji čeká. Díky včasnému rozhovoru ji nevystavíte rozpakům a trapnému pocitu, když TO skutečně přijde. Poradíme vám, jak o menstruaci s dcerou mluvit i čím ji vybavit.

V kolika letech si s dcerou promluvit?

Rozhovor o menstruaci může být pro mnohé chvílí, kterou oddalují a snaží se jí vyhnout nejlépe úplně. Je to přece tabu, o kterém se nemluví. Nebo ne? 

Zkuste se vžít do role malého, zhruba pětiletého dítěte. To vnímá krev jako něco, co má spojené s odřeným kolenem nebo loktem, a tím pádem i s bolestí. Jakmile se dozví, že teče krev mamince, myslí si, že musí trpět bolestí. Tuto asociaci s krví si spousta dětí odnáší i do pozdějšího věku a holčičky se proto menstruace bojí

Je důležité si spolu promluvit a vysvětlit dceři, že menstruace není nic strašného a není potřeba se jí bát. 

matka a dcera

Menstruace není tabu: Jak o ní mluvit?

Pamatujte na to, že je to nekomfortní situace pro vás obě. Mluvte s dcerou jako se sobě rovnou, vynechte zdrobněliny, včeličky a motýlky a vysvětlujte věci tak, jak jsou. Co vše je dobré s dcerou probrat?
  • Co vlastně menstruace je: Menstruace je způsobená hormony, které se tvoří ve vaječnících. Tyto hormony způsobují, že se sliznice uvnitř dělohy začíná zvětšovat a čeká na oplozené vajíčko. Když to vajíčko nepřijde, začnou se části sliznice odlupovat a z těla se vylučují právě pomocí menstruačního krvácení.

  • Jak pozná, že se menstruace blíží: Menstruace bývá velmi často dědičná, a to nejen její nástup, ale i síla. Proto své dceři můžete sdělit, v kolika letech jste svou první menstruaci dostala vy. Zároveň může být indicií přicházející menstruace i bolest prsou, poševní výtok a křeče v podbřišku.

  • Menstruační bolesti: Menstruační křeče patří mezi nejčastější projevy menstruace. Jsou způsobeny kontrakcemi dělohy, která se snaží vypudit odlupující se děložní výstelku. Ulevit od křečí mohou (nejen dospívajícím dívkám, ale i vám) kontryhelové čaje, suché teplo nebo masáž podbřišku. Můžete své dceři pořídit termofor, který je na menstruační křeče hotový zázrak.
menstruace není tabu
  • Co dělat, když TO přijde: Menstruace se může objevit kdykoliv. Doma, ve škole, během spánku, u kamarádky. Když na ni ale bude vaše dcera připravená, zvládne její příchod s klidnou hlavou. Důležité je, aby u sebe vždy měla KPZ (krabičku první záchrany), o které si ještě povíme.
  • Jak dlouho krvácení trvá: Délka menstruačního krvácení bývá většinou v rozmezí 3-8 dnů. Nejsilnější cyklus bývá během druhého a třetího dne. 
  • (Ne)pravidelnost: Zezačátku nemusí být menstruace pravidelná. Než se menstruační cyklus srovná, může to trvat až rok. Proto dceru uklidněte, že když druhou menstruaci nedostane po 28-30 dnech, nic se neděje a vše je v pořádku. 
  • Intimní hygiena: S menstruací se pojí i zvýšení intimní hygieny. I zde platí pravidlo, že na intimní partie běžný sprchový gel nebo mýdlo nepatří. Pořiďte své dceři vlastní přípravek pro intimní hygienu, ideálně určený pro citlivou pokožku jako je NIVEA Sprchová emulze pro intimní hygienu Sensitive má extrémně šetrné složení s kyselinou mléčnou, která chrání intimní oblast před infekcí. Zároveň díky přírodním výtažkům z heřmánku zabraňuje podráždění.  
heřmánek

S dospíváním nesouvisí jen menstruace, ale i celková péče o své tělo. Nevíte, jak si se svým puberťákem promluvit o péči o pleť, antiperspirantech a holení? Přečtěte si náš článek na téma kdy a jak začít s dětmi mluvit o sebepéči

Proberte i intimní hygienické pomůcky

Teď, když už vaše dcera ví, co ji jednou čeká, zbývá jen jediné: Probrat možnosti menstruačních pomůcek a ideálně je i nakoupit. 

Vložky: Patří mezi nejčastější menstruační pomůcky. Snadno se používají, jejich výměna není složitá a jsou ideální pomůckou pro první menstruaci.

Tampony: Ty nejsou při první menstruaci úplně dobrou volbou. Jejich zavádění není zcela snadné a zvlášť při první menstruaci, kdy je pro holky vše nové, by to bylo zbytečné trápení. Pokud si bude chtít vaše dcera i přesto tampony vyzkoušet, nebraňte jí. Vysvětlete jí správné zavádění, a hlavně společně kupte velikost mini, která je vhodná právě pro dospívající dívky. 

Menstruační kalíšek: Ten je pro mnoho žen pohodlnou variantou, ale u dospívajících dívek se příliš nedoporučuje. Je to kvůli tomu, že je může z důvodu špatného zavedení tlačit nebo protékat. Zároveň by se dívky mohly trápit s jeho zaváděním a vyndáváním, což je to poslední, po čem holky na školních záchodech touží. 

Menstruační kalhotky: Ty se na trhu objevily poměrně nedávno a ve světě způsobily velký poprask. Jedná se totiž o pohodlnou a ekologickou variantu, jak přečkat své dny. Menstruační kalhotky jsou speciálně navrženy tak, aby absorbovaly krev, ale zároveň nezapáchaly a nevytvářely pocit vlhka. Po 6-8 hodinách je stačí vymáchat ve studené vodě a poté je vyprat na 30°C. Když dceři nakoupíte například patery, může je pohodlně používat během celé menstruace a zároveň je průběžně prát. 

intimní hygiena

Až vyberete ty pravé menstruační pomůcky, společně je nakupte a vysvětlete si, jak se používají.

Vytvořte spolu KPZku

Rozhovorem to nekončí. Postarejte se o to, aby vaše dcera byla připravená, když TO poprvé přijde. Nikdy totiž dopředu nevíte, kde se to zrovna stane. Stačí pořídit malou kosmetickou taštičku a do ní uložit pár vložek (volte menší velikost, první menstruace nebývá extra silná), náhradní kalhotky a přibalte i kapesní balení NIVEA Ubrousků pro intimní hygienu Aloe, které jsou ideální právě pro tyto příležitosti. Ubrousky ze 100% přírodních vláken obsahují zklidňující Aloe vera a výtažky z magnolie. Pokožka v intimních partiích tak bude nejen čistá, ale i zklidněná a svěží. Ubrousky navíc udržují přirozené pH intimních partií. 
taštička

Přečtěte si více o menstruaci a intimní hygieně: