nature

Co jsou mikroplasty?

JEDNA POKOŽKA. JEDNA PLANETA. JEDNA PÉČE.

CO JSOU MIKROPLASTY?

Podle definice programu OSN pro životní prostředí (UNEP), jsou mikroplasty pevné plastové částice menší než 5 milimetrů, které jsou nerozpustné ve vodě a biologicky nerozložitelné. Kvůli tomu jsou zdrojem znečištění nejen půdy, ale i moří a oceánů po celém světě.

Mikroplasty se rozdělují na primární a sekundární. Primární mikroplasty se do produktů přidávají záměrně, zatímco sekundární jsou důsledkem rozpadu velkých kusů plastu vlivem počasí a eroze. Na jejich původu ale moc nezáleží: Zkrátka, jakmile se mikroplasty dostanou do životního prostředí, je to problém.

Proto jsme v NIVEA s koncem roku 2021 přestaly mikroplasty používat. A to opravdu ve všech výrobcích.

NIVEA se zavázala ke kosmetice bez mikroplastů

Vyřadit mikroplasty z naší kosmetiky jsme se rozhodli už dávno. V roce 2013 jsme se zavázali k tomu, že z našich peelingových produktů vyřadíme exfoliační částečky z polyethylenu, které se označují jako mikrokuličky. A od konce roku 2015 tomu tak skutečně je a žádné naše peelingové produkty mikrokuličky neobsahují. Nahradily je alternativy šetrnější k životnímu prostředí.

Odstraněním mikrokuliček z peelingových produktů to ale neskončilo. Dalším krokem bylo odstranění takzvaných kalidel ze sprchových produktů. Kalidla se přidávají proto, aby měly sprchové gely příjemnou barvu, průhlednost a strukturu. Bohužel ale obsahují mikroplasty. 

Tento cíl se nám podařilo splnit na konci roku 2019 a od té doby jsou všechny naše produkty na mytí těla 100% bez mikroplastů.

Ani tady jsme se ale nezastavili. Odstranili jsme i zbývající mikroplasty – ty, které se používali v bezoplachových výrobcích pro lepší viskozitu a příjemný pocit na pokožce. Můžeme tak hrdě říci, že s koncem roku 2021 skončila přítomnost mikroplastů ve všech produktech NIVEA a Beiersdorf.

nivea products

Naše pečující produkty bez mikroplastů

Jak jsme zmínili, spousta z našich produktů už je bez mikroplastů. Abyste věděli, které z nich to jsou, umístili jsme na jejich etiketu tento symbol. A pokud chcete jít „na jistotu“, sáhněte po produktech z řady Naturally Good, která je kompletně bez mikroplastů.

sustainability

Náš cíl? Složení s biologicky odbouratelnými polymery

V souvislosti s mikroplasty se začalo mluvit také o polymerech, které jsou rozpustné ve vodě a stojí za gelovou konzistencí některých výrobků. Někdy se jim říká „tekuté mikroplasty“, ale jejich vlastnosti se od mikroplastů značně liší, takže tento pojem je zavádějící. I podle programu OSN pro životní prostředí (UNEP) se nejedná o mikroplasty.

Polymery v kosmetických produktech obvykle fungují jako zahušťovadla, stabilizátory a látky, které při kontaktu s pokožkou vytváří na jejím povrchu film. Přidávají se zejména do krémů a sprejů na opalování, protože zlepšují jejich odolnost vůči vodě.

Bez ohledu na to, jak se jim říká, nebo přezdívá, musí všechny polymery používané v našich produktech, splňovat nejvyšší bezpečnostní požadavky. Ostatně, právě díky tomu pokožka obvykle produkty NIVEA dobře snáší.

A jako NIVEA slibujeme, že do konce roku 2025 budou všechny polymery ve složení našich produktů biologicky odbouratelné. Je to pro nás velmi zásadní krok, kterým ještě víc snížíme negativní dopady na ekosystém planety.

 

.

NIVEA produkty s biologicky odbouratelnými polymery

Jakmile se začalo důsledně řešit a rozkrývat, jaký dopad má složení kosmetických produktů na životní prostředí (zejména na vodní systémy), spousta lidí se zděsila: Horší kvalita vody, ucpávání vodních filtrů, znečištěné životní prostředí?! 

V NIVEA jsme se proto zavázali používat pouze biologicky odbouratelné polymery. Je to velký krok, který nám zabere spoustu času. Nicméně už teď upravujeme složení našich produktů pečujících o pokožku těla a opalovacích krémů. 

 
sustainable shower gel

Sprchové gely: Bez mikroplastů a s biologicky odbouratelným složením

Složení produktů, které jsou určené pro čištění pokožky těla, už jsme výrazně upravili. Zajímají vás podrobnosti? Vše jsme pro vás sepsali k detailům jednotlivých produktů. Před nákupem si tak můžete přečíst podrobné informace o složení a rozhodnout se, jestli produkt vyzkoušíte na vlastní kůži. 
sunscreen

Ochrana před sluncem: Biologicky odbouratelné složení bez mikroplastů

Stále pracujeme na úpravě složení našich opalovacích výrobků. Nové složení výrobků z řady NIVEA SUN Protect & Moisture je minimálně ze 73 % snadno biologicky rozložitelné a nenarušuje mikrobiální vrstvu pokožky. Navíc neobsahuje UV filtry (octinoxate, oxybenzone, octocrylene) ani mikroplasty! 

Jedna pokožka. Jedna planeta. Jedna péče.

Transparentnost a upřímnost jsou pro nás na prvním místě. Proto vám zodpovídáme všechny otázky týkající se udržitelnosti. Zajímá vás něco, na co jste tu nenašli odpověď? Více informací najdete přehledně na webu Beiersdorf v sekci Udržitelnost. Navštivte nás tam!