Plasty a ochrana planety

ZAVÁZALI JSME SE OMEZIT PLASTY

JEDNA POKOŽKA. JEDNA PLANETA. JEDNA PÉČE.

Nechceme, aby svět zaplavily plasty. Proto jsme si dali závazek a jejich využití omezujeme.

Člověk si v minulých desetiletích dokázal báječně usnadnit život. Třeba i díky tomu, že světlo světa spatřily plasty. Lehké, snáz přenosné, bezpečné při používání, levnější než jiné materiály. Pravděpodobně nikdo si tehdy neuvědomoval, do jaké nepříjemnosti se svět řítí. Výrok, který padl ve zprávě Nadace Ellen MacArthurové v roce 2016, zní děsivě a my už dnes víme, že se může snadno naplnit: „V roce 2050 bude v mořích víc plastů než ryb.“

Vlivem znečištění planety dochází i ke změnám klimatu, které pocítíme už i my, ale mnohem více generace, které přijdou po nás. My v NIVEA jsme si proto dali závazek, že budeme snižovat množství plastů užívaných v souvislosti s našimi výrobky. Zároveň se zavazujeme k jejich recyklaci a opětovnému užití, když to jen trochu půjde. 

A jaké konkrétní cíle máme?

Do roku 2025 chceme snížit množství používaného fosilního plastu, a to o 50 % (oproti roku 2019). Možná jste si už všimli, že naše obaly jsou lehčí, používáme recyklovaný plast nebo přátelštější alternativy na rostlinné bázi.
Do roku 2025 budou obaly našich produktů tvořit minimálně z 30 % recyklované plasty. Když totiž využijeme stejné plasty i podruhé, bude to důvod k nižší produkci plastů nových, k čemuž by bylo zapotřebí další těžby fosilních zdrojů.
Do roku 2025 chceme dosáhnout toho, aby 100 % všech plastových obalů byly recyklovatelné nebo znovu naplnitelné či použitelné. Naše zopovědnost nekončí na regále. Jeden obal může sloužit mnohem déle, než jsme si možná dosud připouštěli.

Bojujte proti plastům s námi

Bojujte proti plastům s námi

Nejlepší by pro celý svět bylo nevyrábět plasty. To je ale v dnešní době nemožné, protože by se až k vám domů nedostala spousta produktů. Nejen ty od nás. Co ale rozhodně můžeme udělat, je snížit množství používaných plastů a vyrábět obaly šetrnější k přírodě. Vy se zase zkuste příště zamyslet nad tím, jestli by se obal nedal ještě nějak využít, nebo ho alespoň hoďte do tříděného odpadu.

Už před nějakou dobou jsme přešli od slov k činům a jsme hrdí na to, jak se nám podařilo vybalancovat praktičnost s ohleduplností k přírodě v případě obalů NIVEA Tělového mléka NATURALLY GOOD. Ten totiž obsahuje jen 50 % plastu v porovnání se standardním balením klasického tělového mléka NIVEA. O polovinu méně!

Zároveň jsme zajistili, abyste z obalu dostali úplně všechno, do poslední kapky. Díky zářezu na dně můžete lahvičku srolovat jako trubičku, ve které nakonec opravdu nezbude vůbec nic.
Kromě toho, že jsme použili méně plastů, je výhoda i v tom, že při přepravě produkty zaberou méně místa. Na jedné paletě a v jednom kamiónu se jich tak sveze mnohem víc. Méně kamiónů na silnicích znamená jediné – nižší množství vyprodukovaného CO2!

Recyklace plastů je základ

Způsobů, jak chránit planetu před nepříznivými vlivy ze strany člověka, je spousta. K těm nejjednodušším patří efektivní recyklace plastů, kterou podporujeme. U některých druhů plastů (standardně dochází k používání PET, PE, PP) je to ale velká technologická výzva, protože kvalitního recyklovatelného plastu, který může sloužit dál a v jiné podobě, není moc. Ohledně kvality obalů přitom nemůžeme dělat velké kompromisy – obal samotný nesmí mít na produkty NIVEA sebemenší vliv, musí být praktický a bezpečný.

I když z nároků na kvalitu nemůžeme slevovat, povedlo se nám ke konci roku 2020 dosáhnout toho, že 90 % všech plastových obalů v Evropě je vyrobeno již z recyklovaných plastů. Tím jsme ušetřili více než 1 200 tun prvotního plastu ročně. 

A proč jsou obaly vyrobené téměř ze 100% recyklovaného plastu? Právě 100 % bychom dosáhli rádi, jenže abychom vám mohli dodávat výrobky, které jsou nezpochybnitelné od našich, musíme obaly specificky barvit. K tomu v současnosti potřebujeme kombinaci pigmentu a prvotního plastu. I tak doufáme, že naši snahu nepřitěžovat planetě oceníte.

Recyklace plastů je základ

Recyklované obaly produktů pro péči o tělo a obličej

Víte, že spousta vašich oblíbených produktů NIVEA už je běžně k dostání v recyklovaných obalech? Jde třeba o PET lahve NIVEA micelární vody v různých produktových řadách nebo o čiré PET lahve s NIVEA sprchovým gelem ve více provedeních. 

Smíme-li se pochlubit, řada sprchových gelů NIVEA Shower Fresh Blends je celá v PET lahvích, které jsou z 97 % tvořeny recyklovaným materiálem. Tím jsme se dokázali vyhnout produkci 150 tun prvotního plastu. 

Podívejte se na čisticí kosmetiku pro pleť v recyklovaných obalech.

 

Recyklované obaly na výrobků sluneční ochrany

I naše kosmetika s ochranným faktorem je k dostání v obalech z recyklovaného materiálu. Například obaly na NIVEA spreje na opalování jsou z 95 % tvořeny už jednou použitým plastem.

Mrkněte na NIVEA spreje na opalování v recyklovaném obalu (rPET).

recyklovaný plast

Jsou plastové obaly výrobků NIVEA recyklovatelné

I stopu, kterou zanecháváme po svých produktech, se snažíme minimalizovat. To, jestli je konkrétní obal recyklovatelný, ale závisí na místní infrastruktuře – proto je nejlepší se zeptat pověřených organizací, které se o recyklaci materiálů právě ve vaší lokalitě starají.

U některých obalů jsme provedli drobné změny s ohromným efektem. Stačilo například z lahví NIVEA Micelární vody různých řad nadobro odstranit stříbrnou fólii, kterou jsme dříve dávali na zadní etiketu. Díky tomu můžete prázdnou lahvičku bez obav vytřídit jako plast k dalšímu užití.

Dalším krokem, který jsme k udržitelnosti také už udělali, bylo to, že jsme v černých obalech svých produktů začali používat jiný pigment. Ten zajistí, aby se automaticky tříděné plasty dostaly mezi ty recyklovatelné a znovu využitelné a nebyly spáleny s ostatním odpadem. Nové barevné pigmenty, kterých se změna od roku 2020 týká, jsou v obalech řady NIVEA MicellAIR Expert a v těm se šampóny a sprchovými gely NIVEA MEN DEEP

 

Využívejte obaly našich produktů znovu a znovu

Abyste se svou oblíbenou kosmetikou i vy spotřebovávali co nejméně plastů, zavedli jsme v různých evropských zemích různé iniciativy, s nimiž to budete mít jednodušší. 

V Německu si například můžete ve vybraných prodejnách, například v DM drogerii, doplnit sprchový gel díky plnicím stanicím. Každá taková stanice je navržena tak, aby uchovávala sprchový gel v těch nejlepších hygienických podmínkách a zároveň aby bylo její využití co nejsnazší. Za to jsme se dočkali ocenění MUSE za design stanic a také cenu za využitelnost za rok 2020

Ve Francii a Velké Británii jsme zase součástí pilotního projektu v boji za nulový odpad (Zero Waste Loop-Initiative od TerraCycle). Zapojili jsme do něj dva naše výrobky pro muže na péči po holení. Obaly s vypotřebovaným produktem tu svážejí na jedno místo, kde je čistí a poté znovu plní tím samým. 

V České republice máme zatím možnost doplňovat si pevné obaly produktem v ekologičtějším balení, tedy v náhradní náplni o objemu 500 ml, z níž doplníte dávkovač NIVEA Krémového tekutého mýdla Creme Soft hned dvakrát. A to nejlepší? Obal této náplně obsahuje o 80 % méně plastů v porovnání s originálním dávkovačem. 

 
země

Odkud pochází recyklovaný plast, který používáme?

Pro výrobu našich obalů se používá tzv. postspotřebitelský plast (s označením PCR), který lidé běžně třídí do žlutých košů a popelnic, a dále pak plast, jenž sloužil v nápojovém průmyslu. Použití těchto druhotných surovin šetří planetu nejen od další těžby fosilních zdrojů, které slouží pro výrobu nových plastů, ale také od větší produkce CO2.

Nahrazujeme plasty přátelštějšími materiály

krém Naturally Good

 

 

U některých produktů zkoušíme nahradit plasty takovými materiály, které jsou přátelštější k přírodě.

Dalším příkladem, jak vyměnit konvenční plast za udržitelnější alternativy, je řada péče o pleť Naturally Good, respektive její obaly. Jejich výroba je průlomová – využíváme při ní vstupní materiály na rostlinné bázi a fosilní materiály. Postavit celou výrobu jen na rostlinných materiálech se nám zatím ještě nepodařilo. Nicméně do celé výroby jsme zahrnuli takové množství, které odpovídá právě objemu potřebného pro vznik obalu. Což potvrzuje a garantuje i nezávislá certifikace ISCC Plus.

V obalech, na jejichž výrobu jsme použili i materiály na rostlinné bázi, najdete tyto produkty:


JEDNA POKOŽKA. JEDNA PLANETA. JEDNA PÉČE.

Nenašli jste odpověď na svou otázku ohledně NIVEA produktů v souvislosti s udržitelností nebo pro vás byly nalezené informace nedostačující? Více jich najdete přehledně na webu Beiersdorf v sekci Udržitelnost. Navštivte nás tam!