cvičení

5 nejčastějších mýtů o cvičení

Čím delší bude cvičení, tím lepší budou výsledky.
Když budu cvičit každý den, budu ve formě dřív.
Chůzí rozhodně nezhubnu. Tyto a mnohé další mýty se kolem cvičení vznášejí dlouhé roky. Jsou pravdivé? Nebo je lepší pouštět je jedním uchem dovnitř a druhým ven?

Mýtus #1: Když cvičím, na stravě nezáleží

„Vždyť si ten koláč zasloužím, teď jsem hodinu cvičila.“ Mýtus, že na stravě nezáleží, pokud cvičíte, je bohužel silně zakořeněný. Přitom je to holý nesmysl. Všechno je o kaloriích. Obecně platí, že váš kalorický výdej by měl lehce převyšovat příjem. 


Ideální kalorický příjem si můžete vypočítat podle svého BMR (bazální metabolismus): 655 + (9,6 * VÁHA v kg) + (1,8 * VÝŠKA v cm) – (4,7 * VĚK v letech). Výsledek vyjde v kaloriích. Výsledné číslo je potřeba ještě vynásobit takzvaným faktorem aktivity. Ten se pohybuje od 1,2 do 2,2. Číslo, kterým vynásobíte BMR si zvolte podle toho, jak náročná je vaše fyzická aktivita. Pokud zahrnuje jen chůzi během dne, zvolte 1,2, pokud máte dvoufázové tréninky, vynásobte BMR číslem 2,2. Vyjde vám počet kalorií, které byste měli sníst během jednoho dne. 

Jistý přehled o tom, zda máte či nemáte ideální váhu si můžete vypočítat také díky BMI kalkulačce. Stačí jen znát svou výšku a současnou váhu. 

 

Když hodinou Tabaty spálíte 450 kalorií, ale poté si dáte hamburger, který má v průměru 750 kalorií, účinek cvičení se jaksi vytrácí. 

Ale upřímně, kdo z nás si dokáže představit život bez hamburgeru nebo třeba nanuku na koupališti? Ideální poměr zdravé a méně zdravé stravy je 80/20. Pokud se tohoto pravidla budete držet a zároveň si pohlídáte, aby váš kalorický příjem nepřevyšoval výdej, vysněná postava na sebe nenechá dlouho čekat.

 
zdravá strava

Mýtus #2: Čím těžší váhy, tím lepší výsledky

posilování

Máte pocit, že dokud nezvedáte své maximum, vaše svaly se flákají?
I tento názor je jeden velký fitness mýtus. K vyrýsování svalů vám bohatě stačí lehčí váhy a více opakování. Věřte nám, že i tak se dost zapotíte, jen se druhý den vyhnete svalové horečce. 

 

Pokud nejste zvyklí cvičit, zezačátku si vystačíte s vlastní vahou. Až když ucítíte, že je pro vás posilování s vlastním tělem jednoduché, můžete začít postupně přidávat činky a kotouče. Skvěle vám může posloužit také odporová guma, TRX nebo bosu. Tyto pomůcky udělají cvičení pestřejší a zapojíte zase jiné svaly. 


Náš tip: Chcete zpevnit svou postavu, ale do fitka ani ven se nedostanete? Pořádně do těla si můžete dát i doma.
Vyzkoušejte 10 cviků pro pevnou postavu a nebo naši FIT DESETIDENNÍ VÝZVU a získejte kondici i vysněné tělo v pohodlí domova.  

 

Mýtus #3: Chůzí se nehubne

Mýtus. Věděli jste, že hodinkou svižné chůze můžete spálit až 400 kalorií? Ideální tempo chůze je 4-6 kilometrů za hodinu. S měřením rychlosti vám můžou pomoct například chytré hodinky nebo aplikace v telefonu. Je to ideální varianta cvičení třeba pro maminky na mateřské dovolené. Miminko v kočárku vezmete na čerstvý vzduch, a ještě při tom zhubnete. 

 

Při chůzi je důležité mít správnou obuv. Ideální jsou sportovní boty na běhání, které by měly být prodyšné a se správně odpruženou podrážkou, abyste minimalizovali otřesy kloubů.

 
chůze

Mýtus #4: Když cvičit, tak nalačno

jídlo před cvičením

Cvičení nalačno je velmi individuální. Zatímco jednomu vyhovuje, druhému se při něm dělá špatně. Proto se řiďte čistě svým pocitem a snažte se poslouchat své tělo. Rozhodně neplatí mýtus, že cvičením nalačno spálíte více kalorií. Takže pokud vám před cvičením vyhovuje menší snídaně, s chutí do ní. Jen myslete na to, že po jídle byste se do cvičení měli pustit až zhruba za hodinu. 

Důležitou roli hraje také skladba jídla před cvičením. Je dobré vyhnout se potravinám, které se tráví delší dobu, jako jsou například tvaroh, smažené pokrmy nebo uzeniny. Vhodné je naopak ovoce, které vám dodá energii, ořechy, celozrnné pečivo s vysokoprocentní šunkou nebo smoothie. 

 

Náš tip: Svou pokožku můžete zpevnit nejen cvičením, ale také správnou pečující kosmetikou. NIVEA Zpevňující tónovací tělové mléko Q10 vaši pokožku nejen zpevní, ale také jí propůjčí přirozené opálení.

 

Mýtus #5: Čím delší cvičení, tím lepší výsledky

Máte pocit, že musíte ve fitku strávit alespoň 2 hodiny, aby to mělo nějaký efekt? Tak si tento mýtus rychle vyžeňte z hlavy. Důležitější než čas strávený cvičením, je samotná náplň cvičení. Hodinou jógy spálíte zhruba 150 kalorií, kdežto hodinou boxu zhruba 800 kalorií. 

Více než na čas tak myslete na skladbu cvičení. Samozřejmě je dobré aktivity střídat. Jednak proto, aby se tělo stíhalo zregenerovat, ale také proto, aby vás to bavilo. Protože o tom to přeci v první řadě je, o radosti. 

Od vybrané aktivity se odvíjí také to, jak často byste měli cvičit. Pokud volíte lehčí a klidnější aktivity, jako jsou například pilates nebo jóga, můžete cvičit klidně šestkrát v týdnu. Jestliže dáváte přednost intenzivnějším cvičením, jako jsou kruhový trénink, HIIT nebo běh, cvičte maximálně tři po sobě jdoucí dny a poté si dejte jeden den pauzu. Vždy se ale řiďte svým tělem a svou potřebou. A pokud si nevíte rady, poraďte se s odborníkem, který vám poví, co je pro vás správné. 

jóga