Objevte svět péče NIVEA

Hledám informace o výrobcích pro

těhotenství

První příznaky těhotenství: jak poznáte, že už jste dva

Signály, které vám prozradí, že jste těhotná.

Nejen ranní nevolnosti, ale třeba i časté močení nebo změna chutí mohou být známkou otěhotnění.

Jaké změny můžete pozorovat několik dní od početí?

Změny chutí nebo citlivost na vůně

Obecně se první známky těhotenství, mohou projevovat velmi podobně jako příznaky přicházející menstruace. Kromě bolesti prsů se také často objevuje bolest v podbřišku a pocit nafouknutého břicha. Žena, která těhotenství nečeká, si tak až do prvního vynechání menstruace nemusí ničeho všimnout. 

Jedním z nezaměnitelných signálů ale bývá nenadála reakce na běžné chutě nebo zápachy. Může se stát, že vůně, která vám byla příjemná, vás z ničeho nic začne silně odpuzovat. To samé platí u nápojů a pokrmů. Pokud pozorujete výrazné změny chutí nebo přecitlivělost na vůně, velmi pravděpodobně se může jednat o otěhotnění.

 

Nateklá a citlivá prsa

Mezi první fyzické příznaky těhotenství patří citlivá prsa. Podobně jako před začátkem menstruace začnou prsa pobolívat a jsou citlivá na dotek, bolest během těhotenství však bývá výraznější než ta, kterou žena cítí před menstruací. Citlivost a bolestivost způsobená rostoucí hladinou těhotenských hormonů může přetrvávat v průběhu celého těhotenství, obvykle se však zmírní na konci prvního trimestru.

 

 

 


Nevolnosti a zvracení

Proslulé „ranní nevolnosti“ se většinou u těhotných žen objevují asi až měsíc po početí, někdy se ale nevolnost a pocity na zvracení mohou dostavit i dříve. A zdaleka není pravidlem, že žena takovými pocity trpí jen ráno. Nevolnost, žaludeční potíže nebo nechutenství vás mohou přepadnout kdykoli během dne.

Trápí vás ve spojení s těhotenstvím nepříjemné pocity žaludku? Zjistěte, co dělat, když udeří ranní nevolnost.

Nevolnostmi trpí až tři čtvrtiny nastávajících maminek.

implantační krvácení

Neustálé čurání

I ženy, které jsou těhotné teprve několik dní, cítí nutkání k močení mnohem častěji než dříve. Důvodem je zvýšené prokrvení pánve a hromadění tekutin v těle. Časté návštěvy toalety jsou pro těhotné ženy typické i v případě, že je v močovém měchýři jen velmi málo tekutiny. Jak se s postupujícím těhotenstvím děloha budoucí matky zvětšuje, nutkání k močení se ještě zesiluje.

 

Implantační krvácení a křeče

Od 6 do 12 dne od oplodnění se vajíčko usazuje v děloze. Během tohoto procesu může žena pociťovat v podbřišku drobné křeče. Zhruba v těchto dnech se také objevuje tzv. implantační krvácení. Toto krvácení je v porovnání s menstruací velmi slabé a trvá pouze 1 až 2 dny. 

Proč brát vitamín B9 už před otěhotněním? Přečtěte si, proč je kyselina listová v těhotenství tak důležitá.

 

Vysoká bazální teplota

Pokud si pravidelně zaznamenáváte bazální teplotu a pozorujete, že zůstává zvýšená 18 a více dní po sobě, pak je velmi pravděpodobné, že jste těhotná.

 

Vynechání menstruace

Nejspolehlivější příznak otěhotnění ovšem přichází ve chvíli, kdy se vám nedostaví pravidelná menstruace. I tento jev však může mít jiné důvody než jen těhotenství. Například rychlá ztráta váhy nebo hormonální nerovnováha může způsobit opoždění cyklu.

 

těhotenský test

Pokud se vám pravidelná menstruace o několik dní opozdila, je na čase udělat si těhotenský test.