První příznaky těhotenství

První příznaky těhotenství: jak poznáte, že už jste dva

SIGNÁLY, KTERÉ VÁM PROZRADÍ, ŽE JSTE TĚHOTNÁ.

Nejen ranní nevolnosti, ale třeba i časté močení nebo změna chutí mohou být známkou otěhotnění.

Jaké změny můžete pozorovat několik dní od početí?

NECHUŤ K JÍDLU PATŘÍ MEZI PRVNÍ PŘÍZNAKY TĚHOTENSTVÍ

Obecně se první známky těhotenství, mohou projevovat velmi podobně jako příznaky přicházející menstruace. Kromě bolesti prsů se také často objevuje bolest v podbřišku a pocit nafouknutého břicha. Žena, která těhotenství nečeká, si tak až do prvního vynechání menstruace nemusí ničeho všimnout. 

Jedním z nezaměnitelných signálů ale bývá nenadála reakce na běžné chutě nebo zápachy. Může se stát, že vůně, která vám byla příjemná, vás z ničeho nic začne silně odpuzovat. To samé platí u nápojů a pokrmů. Pokud pozorujete výrazné změny chutí nebo přecitlivělost na vůně, velmi pravděpodobně se může jednat o otěhotnění.

 

I BOLEST PRSOU MŮŽE SIGNALIZOVAT TĚHOTENSTVÍ 

Mezi první fyzické příznaky těhotenství patří citlivá prsa. Podobně jako před začátkem menstruace začnou prsa pobolívat a jsou citlivá na dotek, bolest během těhotenství však bývá výraznější než ta, kterou žena cítí před menstruací. Citlivost a bolestivost způsobená rostoucí hladinou těhotenských hormonů může přetrvávat v průběhu celého těhotenství, obvykle se však zmírní na konci prvního trimestru.

 

 

 


ranní nevolnost

RANNÍ NEVOLNOST? UTÍKEJTE PRO TEST

Proslulé „ranní nevolnosti“ se většinou u těhotných žen objevují asi až měsíc po početí, někdy se ale nevolnost a pocity na zvracení mohou dostavit i dříve. A zdaleka není pravidlem, že žena takovými pocity trpí jen ráno. Nevolnost, žaludeční potíže nebo nechutenství vás mohou přepadnout kdykoli během dne.

Trápí vás ve spojení s těhotenstvím nepříjemné pocity žaludku? Zjistěte, co dělat, když udeří ranní nevolnost. Nevolnostmi trpí až tři čtvrtiny nastávajících maminek.


Neustálé čurání

I ženy, které jsou těhotné teprve několik dní, cítí nutkání k močení mnohem častěji než dříve. Důvodem je zvýšené prokrvení pánve a hromadění tekutin v těle. Časté návštěvy toalety jsou pro těhotné ženy typické i v případě, že je v močovém měchýři jen velmi málo tekutiny. Jak se s postupujícím těhotenstvím děloha budoucí matky zvětšuje, nutkání k močení se ještě zesiluje.

 

ÚNAVA K TĚHOTENSTVÍ PATŘÍ 

Jste unavená i po dlouhém a vydatném spánku? Pozorujte, zda se objeví i jiné příznaky těhotenství, a v případě, že únava neodezní, navštivte svého praktického lékaře a gynekologa. Únava v těhotenství se každým týdnem zvyšuje, je to tím, že miminko si z vašeho těla bere potřebné živiny, což je pro organismus unavující. 

ZMĚNY NÁLAD JAKO MOŽNÝ PŘÍZNAK TĚHOTENSTVÍ?

V jednu chvíli vás rozbrečí obrázek koťátek a ve druhé to ve vás vzteky bublá?  Výkyvy nálad patří mezi velmi časté příznaky těhotenství.
Ale pozor, snadno se spletou s příznaky PMS (premenstruačního syndromu). 

 

IMPLANTAČNÍ KRVÁCENÍ A KŘEČE 

Od 6. do 12. dne od oplodnění se vajíčko usazuje v děloze.
Během tohoto procesu může žena pociťovat v podbřišku drobné křeče. Zhruba v těchto dnech se také objevuje tzv. implantační krvácení.
Toto krvácení je v porovnání s menstruací velmi slabé a trvá pouze 1 až 2 dny. 

Proč brát vitamín B9 už před otěhotněním? Přečtěte si, proč je kyselina listová v těhotenství tak důležitá.

 
Pokud se vám pravidelná menstruace o několik dní opozdila, je na čase udělat si těhotenský test.

VYSOKÁ BAZÁLNÍ TEPLOTA

Pokud si pravidelně zaznamenáváte bazální teplotu a pozorujete,
že zůstává zvýšená 18 a více dní po sobě, pak je velmi pravděpodobné, že jste těhotná.
 

VYNECHÁNÍ MENSTRUACE

Nejspolehlivější příznak otěhotnění ovšem přichází ve chvíli, kdy se vám nedostaví pravidelná menstruace. I tento jev však může mít jiné důvody než jen těhotenství. Například rychlá ztráta váhy nebo hormonální nerovnováha může způsobit opoždění cyklu.