Létání v těhotenství

Létání v těhotenství se nebojte

Dodržujte ale tyto zásady.
Vaše děťátko už je na cestě, ale vy byste se ráda ještě někam podívala, nebo je to dokonce vaše práce, co vyžaduje nějaký ten přesun letadlem? Nebojte se vzlétnout do oblak. Při dodržení několika zásad budete v pořádku vy i vaše zatím nenarozené zlatíčko.

Jak je to s bezpečím a kdy se létání nemusíte bát

Podle odborníků je nejbezpečnější létání během druhého trimestru. V prvním trimestru by totiž případné výkyvy tlaků mohly způsobit vyšší riziko potratu, ve třetím trimestru by zase mohlo dojít k dřívějšímu odtoku plodové vody. K dalším rizikům kromě změn tlaku patří u těhotných žen také delší sezení a náchylnost k tvorbě krevních sraženin.

Není sice nezbytně nutné informovat o těhotenství leteckou společnost nebo agenturu, která let zprostředkovává, ale ženy to obvykle samy od sebe dělají. K jejich klidu pak může přispět nejen to, že se o jejich stavu ví, ale i to, že posádka prochází školením zaměřeným na situace, kdy může dojít k porodu. 

Pro váš klid: Porod na palubě českého letadla není nijak častý. Naposledy ho aerolinky zaznamenaly v roce 1990, kdy těhotné Němce pomáhal rodit malajský gynekolog, který shodou okolností také letěl. Palubní průvodčí mu přitom prý velmi pomáhaly.

Tipy a triky, které vám usnadní cestu a zajistí pohodlí

Chcete si svůj let užít, mít dostatek komfortu a nemuset se ničeho bát?
Pak vsaďte na tyto rady:

  • Dbejte na pitný režim
  • Vyberte si místo u uličky a alespoň každou půlhodinu se projděte. I při sezení občas pohybuje nohama, abyste podpořila běžný režim krevního oběhu.
  • Necestujte sama. Podpora blízkého člověka je důležitá, i když se nic neděje.
  • Vyberte si místo blízko toalety.
  • Mějte s sebou lékařskou zprávu a kontakt na svého gynekologa.
  • Na letišti využijte možnosti přednostního odbavení, někde se dokonce můžete posadit do salónku a nechat veškeré náležitosti vyřídit personál.
  • Na letišti také buďte v klidu. Kdyby se cokoli dělo, pomůže vám zdejší lékařská služba.

Náš tip: Cestování vám zpříjemní oblíbená kosmetika v cestovním balení

Nezapomeňte, že po 36. týdnu těhotenství už létat nesmíte. A zbytečně se nestrachujte – posádka letadla je k ženám v očekávání přívětivá, vstřícná a je schopná jim pomoci.

 

Péče NIVEA pro vás a vaše dětátko