Zarostlé chloupky

Zarostlé chloupky: Proč se tvoří a jak se jich zbavit

V Česku se holí zhruba 70 % žen. Kromě hladké pokožky jsou ale s holením spojené i zarostlé chloupky, které jednak nevypadají pěkně a jednak mohou vést ke vzniku bolestivých vřídků. Prozradíme vám, proč vlastně chloupky zarůstají i jak se jejich zarůstání úspěšně vyhnout.

kudrnaté vlasy

Proč chloupky zarůstají?

Jak je možné, že některým lidem zarůstají chloupky po každém oholení a někdo se s tím za celý život nepotká? Zarůstání způsobuje to, že se chloupek neprodere ven z pokožky, ale zarůstá pod ní. Tím, že se chloupek začne pod pokožkou „motat“ dokola, vzniká zanícení a bolák je na světě. 

Záleží tedy nejen na síle chloupku, ale i na síle (chcete-li „tloušťce“) pokožky. A samozřejmě také na její kondici – pružnosti a hydrataci. Ovlivnit ji můžete pravidelnou péčí, správným výběrem produktů, ale třeba i tím, jakým způsobem tělo chloupků zbavujete.

 

Pokud máte kudrnaté vlasy, mohou vás zanícené chloupky trápit o to víc, protože i vaše chloupky se přirozeně kroutí a „motají“. 

Jak zarostlé chloupky účinně odstranit

Pokud si na své pokožce všimnete zarostlého chloupku, co nejdříve ho odstraňte. Postačí k tomu sterilizovaná pinzeta a jehla. A jak na to? Špičkou jehly podeberte chloupek a vytáhněte jeho část na povrch pokožky. 

Poté už stačí jen chytnout chloupek pinzetou a jedním tahem ho vytrhnout. Snažte se to udělat jedním rychlým tahem, abyste chloupek nepřetrhli. Po odstranění chloupku nezapomeňte ranku vydezinfikovat, aby se do ní nedostala infekce. Jako dezinfekce vám nejlépe poslouží peroxid, ale případně i voda po holení, která obsahuje alkohol. 

HOLÍTE SE SPRÁVNĚ?

Pokud se chcete zarostlým chloupkům zcela vyhnout, nebo je alespoň omezit na minimum, zaměřte se na způsob, jakým se holíte. Metody holení jsme si rozepsali v minulém článku, ve kterém jsme probrali například i to, kdy je lepší vosk a kdy sáhnout po žiletce. 

Tentokrát si zopakujeme pravidla správného holení žiletkou, která se řadí k nejpoužívanějším metodám zbavování se chloupků:

  1. Ujistěte se, že je žiletka ostrá: Tupá žiletka pokožku správně neoholí, a hlavně ji podráždí. Proto se před holením vždy ujistěte, že jsou břity ostré. Pokud na nich někde uvidíte rez, vyměňte je za nové.
  2. Použijte gel na holení: NIKDY neholte pokožku nasucho! Tím byste pokožku velmi podráždili, a kromě zarostlých chloupků by mohlo dojít i k drobným řezným rankám. Nejprve ji navlhčete teplou vodou, aby se roztáhly póry, a poté na ni důkladně rozetřete NIVEA Gel na holení. Ten se postará o hladké oholení, a navíc díky vitamínu E urychlí regeneraci pokožky.
  3. Chloupky holte vždy po směru růstu: Právě holení proti směru růstu chloupků může vést k zarůstání chloupků a následnému zanícení pokožky. Ačkoli se může zdát holení „proti směru“ přirozenější, je pro vaši pokožku mnohem náročnější a způsobí vám více problémů.
holení žiletkou

Jako prevence pomůže peeling i hydratace

Pokud se chcete vyhnout nevzhledným pupínkům způsobeným zarůstajícími chloupky, musíte dbát na správnou péči o pokožku. Správná metoda holení je základ, o té už jsme si pověděli, ale co dalšího vám může pomoct k hladké pokožce bez podráždění?
peeling

Pravidelný peeling

Kožní buňky postupně odumírají a musí se odstraňovat. O exfoliaci (tedy odstranění odumřelých buněk) se účinně postará právě pravidelný peeling. Kromě odstranění buněk urychluje peeling regeneraci pokožky, zlepšuje její prokrvení a zbavuje ji nadměrného kožního mazu. Výsledkem je zdravě vypadající pokožka – nejen bez boláčků, ale také bez nevzhledných šupinek suché kůže. Jen pozor na to, že ani s peelingem byste to neměli přehánět: Ideální je peeling jednou do týdne. U suché a velmi citlivé pokožky se pak doporučuje sáhnout po něm jednou za 10 až 14 dní. 

Hydratace pokožky

Jak už jsme zmínili, na zarůstání chloupků má vliv i aktuální stav vaší pokožky. Hydratovaná pokožka bude nejen hebká, ale i pružnější. Tělová mléka a másla používejte pravidelně. Pokožce je v dostatečné míře dopřávejte nejen v letních měsících, ale i po zbytek roku – tedy v době, kdy si říkáte, že na vzhledu pokožky nezáleží, protože je pod vrstvami oblečení. Péči po celý rok vám ale vrátí právě v létě, kdy se budete chtít pochlubit třeba hebkými nožkami bez chloupků.

A po jakém přípravku sáhnout? Zkuste třeba pečující a hydratační Lehké tělové mléko Aloe & Hydration, které obsahuje výtažky z aloe vera. Ty dodají pokožce svěžest a příjemnou vůni a zanechají ji vláčnou již po prvním použití.

hydratace