kvasinková infekce

Kde všude v létě číhá kvasinková infekce a jak jí předejít?

Jen si vzpomeňte, kolikrát si během léta na koupališti na mokré plavky navléknete šortky a převléknete se až doma. Právě to je jedna z ideálních příležitostí pro kvasinky, které vás mohou začít trápit v oblasti intimních partií. Zjistěte, jak kvasinkovým infekcím předcházet a co dělat, když se objeví.

Co je kvasinková infekce?

Kvasinky se v našem těle vyskytují zcela běžně. Jedná se o mikroorganismy, které se nachází například ve střevech, na sliznicích v ústech, nosu i krku, ale také v intimních partiích, a to nejen žen, ale i mužů. Kvasinky žijí v symbióze s ostatními mikroorganismy a společně tvoří přirozenou mikroflóru našeho těla. Mimochodem, věděli jste, že naši mikroflóru tvoří tisíce druhů bakterií?

Když ale dojde k narušení běžných podmínek mikroflóry, jako třeba ke změně pH, nadměrné vlhkosti nebo přítomnosti jiných látek, kvasinky se začnou množit. Tím se naše tělo stává náchylnějším ke vzniku infekcí, a právě kvasinková infekce je jednou z těch nejčastějších. 

 

Nejčastější příčiny kvasinkové infekce

Kvasinková infekce se nejčastěji objevuje právě v létě. Proč? Vysvětlení je snadné: Koupání v rybnících, mokré plavky a větší konzumace alkoholu, který obsahuje vysoké množství cukru, a tak urychluje množení kvasinek. 

Příčinou však může být i nadměrný stres, nevhodná strava (už zmiňovaný cukr podporuje množení kvasinek, stejně tak kynuté pečivo) nebo oslabená imunita. Výjimkou není ani kvasinková infekce v těhotenství, a to z důvodu zvýšené hladiny estrogenu a změny složení vaginálního hlenu. Ať už je příčina kvasinkové infekce jakákoliv, důležitá je její léčba a následná prevence. Ostatně prevence vás může ochránit i před tím, abyste se s kvasinkovou infekcí kdy setkali. 

 

NIVEA radí: Víte, jak správně pečovat o intimní partie? V našem článku vám prozradíme, jak vybrat vhodnou péči i čemu se raději vyhnout.  

 
sladkosti

Jak se kvasinková infekce projevuje

intimní hygiena

Mezi nejčastější projevy kvasinkové infekce patří pálení a svědění v intimních oblastech. Může se přidat také jejich otok a hrudkovitý výtok. Časté jsou i nepříjemné pocity během pohlavního styku a po něm. Projevy mohou přicházet postupně a velmi často se objevují ve vlnách – chvíli vás obtíže trápí a pak na čas odezní. Proto je na začátku těžké poznat, že vás dostihla právě kvasinková infekce. 

Pozor, kvasinková infekce však může být i bezpříznaková, a to zejména u mužů. Proč právě u nich? Vysvětlení je snadné. Jejich močová trubice je totiž delší než u žen. Kvůli tomu, že je u mužů kvasinková infekce často bezpříznaková, hrozí její přenos během pohlavního styku.

 

Léčba kvasinkové infekce

Je důležité se připravit na to, že léčba kvasinkové infekce je dlouhodobá. A především: Aby byla úspěšná, musí být komplexní. Váš praktický lékař nebo lékárník vám doporučí antimykotika, kterými budete infekci léčit. Zároveň je ale potřeba upravit jídelníček a životní styl. Důležité je například omezit konzumaci pečiva, které obsahuje kvasnice, a sladkostí, které podporují množení kvasinek. 

Pokud je kvasinková infekce v pokročilém stádiu, nejspíš se nevyhnete antibiotikům, které se postarají o to, aby byla mikroflóra opět v rovnováze. Také je žádoucí vynechat během léčby pohlavní styk a zároveň přeléčit i partnera.

 

Jak kvasinkové infekci předejít

Kvasinkové infekci se můžete poměrně snadno vyhnout. Stačí dodržovat pár základních pravidel, díky kterým budete mít svou mikroflóru pod kontrolou. Stejná pravidla vám pomohou, pokud jste si kvasinkovou infekci právě vyléčili. A jaká to jsou?

 

intimní hygiena

Bavlněné spodní prádlo: Umělá vlákna nepropouští vzduch, a tak dochází k zapařování intimních partií. A to vede k čemu? Ano, k množení kvasinek a zvýšenému riziku kvasinkové infekce. Proto oblékejte pouze prodyšné bavlněné spodní prádlo.

Suché plavky: Jakmile vylezete z bazénu, moře nebo jiné vody, převlékněte se z mokrých plavek do suchých nebo do spodního prádla. Mokro je totiž ideální prostředí pro množení kvasinek. A navíc vám v mokrých plavkách hrozí zánět močového měchýře v důsledku prochladnutí. 

Probiotika: Ta pomáhají vyrovnat hladinu pH v těle. Proto si v lékárně pořiďte krabičku s potravinovým doplňkem, případně do jídelníčku zařaďte jogurty s živými kulturami, acidofilní mléko, kysané zelí nebo třeba brynzu. 

 

intimní ubrousky

Intimní hygiena: Alfa a omega, co se prevence kvasinkové infekce týče. Sprchová emulze pro intimní hygienu Mild má šetrné složení s kyselinou mléčnou a chrání intimní partie před infekcí. Přírodní výtažky z heřmánku zabraňují podráždění. A pokud jste na cestách, o perfektní hygienu se postarají Ubrousky pro intimní hygienu Aloe, které obsahují kromě aloe vera i výtažky z magnolie. Zajistí pocit svěžesti a čistoty, ať už jste kdekoliv.   

Rybníky: Voda v rybnících často obsahuje nejrůznější bakterie a mikroorganismy, které vašim intimním partiím rozhodně neudělají dobře. Proto se koupejte ideálně tam, kde je voda čistá.

A na závěr rada:

Pokud v intimních partiích cítíte nekomfort, neostýchejte se své problémy řešit. Ať už s lékárníkem, nebo lékařem. Přístup v duchu: „Nikam nejdu, ono to přejde“ nebo snaha o domácí zaléčení jsou cestou, jak celou situaci ještě zhoršit a zároveň zadělat na problémy i vašemu partnerovi nebo partnerce.

Přečtěte si více o intimní hygieně:
Vše o intimní péči
Holení intimních partií

výrobky