Informace a dotazy o deodorantech a antiperspirantech

Zde najdete odpovědi na často kladené otázky.

1. Jaký je rozdíl mezi deodorantem a antiperspirantem?
Deodoranty působí proti bakteriím, které mají na svědomí vznik nepříjemného tělesného zápachu. Obsahují aktivní složky, které snižují množení bakterií v podpaží nebo mu dokonce zabraňují.
Antiperspiranty obsahují antiperspirační složky – obvykle hliníkové soli, které zamezují tvorbě potu v podpaží tím, že zužují horní část vyústění potní žlázy. Tím je bakteriím odebrán základ jejich potravy, kterou rozkládají, a nepříjemné pachy a vlhké skvrny na oblečení tedy nemohou v plné míře vznikat. Navíc mají antiperspiranty také přímý vliv na redukci tvorby bakterií a obsahují většinou i parfém překrývající tělesný zápach.

2. Proč antiperspiranty NIVEA obsahují hliníkové soli (např. ACH)? 
Spotřebitelé často vyžadují kromě redukce tělesného zápachu, který poskytují deodoranty, také omezení vylučování potu. Tuto funkci mají všechny účinné antiperspiranty, které obsahují hliníkové soli (např. chlorhydrát hliníku - ACH). Tyto soli zužují horní část vyústění potní žlázy a tím je bakteriím odebrán základ jejich potravy, kterou rozkládají, a nepříjemné pachy a vlhké skvrny na oblečení tedy nemohou v plné míře vznikat.
Hliníkové soli se v antiperspirantech používají již více než století a je vědecky prokázáno, že jsou zdravotně nezávadné. Obecně jsou všechny složky používané
v kosmetických výrobcích přísně regulovány evropskou kosmetickou směrnicí a podléhají striktním bezpečnostním kontrolám a vědeckým analýzám na evropské i národní úrovni.

3. Proč se potíme? 
Existuje několik faktorů, které způsobují a ovlivňují pocení. Jedním z nich je zvýšená tělesná teplota v důsledku fyzické aktivity a/nebo vysoká okolní teplota. Tento druh pocení má za cíl regulaci tělesné teploty a zbavuje naše tělo horka právě odpařováním potu. Tento pot je uvolňován tzv. ekrinními potními žlázami a obsahuje především vodu a soli.   
Potit se můžeme také z důvodu emocionálního nebo psychického stresu. V tomto případě se potíme hlavně v podpaží, na chodidlech, dlaních a na čele. Tento druh potu vytváří nejen ekrinní potní žlázy, ale také tzv. apokrinní potní žlázy. Apokrinní pot se skládá z lipidů a proteinů, které jsou rozkládány kožními bakteriemi, a tak vzniká charakteristický, nepříjemný tělesný zápach. Stresem vyvolané pocení je součástí starobylé evoluční reakce na ohrožující situace (reakce "boj nebo útěk") a hraje důležitou roli v naší nonverbální komunikaci. Zejména na potlačení tohoto stresového pocení jsme vyvinuli řadu antiperspirantů Stress Protect pro ženy i muže.

4. Je škodlivé omezovat pocení pomocí antiperspirantů?  
Používání antiperspirantů nemá vliv na tělesnou termoregulaci. Oblast podpaží má plochu maximálně 200 cm2, což je pouze asi 1 % povrchu celého těla. Je tedy příliš malá na to, aby narušovala termoregulaci. Bezpečnost antiperspirantů byla prokázána v mnoha průzkumech a jejich používání v kosmetických výrobcích je také schváleno. 

5. Proč vzniká tělesný zápach?
Samotný pot je tekutina bez zápachu. Až když se působením bakterií přítomných v podpaží začnou rozkládat určité složky potu, jako jsou lipidy a proteiny, vzniká onen nepříjemný tělesný zápach. Naše podpaží má ideální podmínky pro množení bakterií kvůli vlhkému prostředí, vyššímu pH a optimálnímu zásobování živinami potními a mazovými žlázami v této oblasti.


6. Proč je třeba antiperspiranty nebo deodoranty ve spreji před použitím protřepat?

Antiperspiranty ve spreji je potřeba před aplikací nejprve důkladně protřepat, aby se aktivní antiperspirační látky (hliníkové soli) v nádobě rovnoměrně rozptýlily. V opačném případě by mohlo dojít k nanesení v koncentrované formě a mohl by se tak zanést ventil nebo by sprej mohl zanechat bílé stopy na pokožce či oblečení.  

Deodoranty ve spreji (např. výrobky z řad NIVEA Fresh a Pure & Natural) není nutné protřepávat.

7. Může používání antiperspirantů zanechat na oblečení žluté skvrny? 
Žluté skvrny na oblečení vznikají vlivem společného působení několika různých faktorů. Jejich vznik ovlivňuje naše individuální složení potu, složení pracího prášku, který používáme, složení vody a složení antiperspiračních látek obsažených v antiperspirantu. Mimo to svoji roli hraje také to, jak často si měníme oblečení, intenzita praní oděvů a materiál, ze kterého je naše oblečení vyrobené. Nejlepší způsob, jak omezit vznik žlutých skvrn na oblečení, je antiperspirant před použitím pořádně protřepat (pokud používáme sprej) a po použití ho nechat zcela zaschnout a až poté se obléci. 
Je však na místě také připomenout, že žluté skvrny se mohou objevit i bez přítomnosti antiperspiračních složek, například u žlutě obarveného límce, kdy kožní lipidy spolu s nečistotami z ovzduší způsobují odolné skvrny, které již nelze nijak snadno odstranit. V některých případech se skvrny mohou objevit, když barva oděvu pouští.
Pokud chcete maximálně omezit vznik žlutých skvrn na oblečení, používejte řadu antiperspirantů NIVEA Invisible for Black & White, která je v nabídce pro ženy i muže.

8. Jak mohu odstranit žluté skvrny z oblečení? 
Žluté skvrny na oblečení nelze odstranit nebo zesvětlit častým či opakovaným praním oblečení. V některých případech můžete praním skvrny ještě více "zaprat".
Pokud se na vašem oblečení objevily skvrny, vymáchejte ho v čisté studené vodě, než jej vyperete v pracím prostředku. Nebo můžete vyzkoušet speciální čisticí prostředky určené k odstranění těchto skvrn. Nelze však zaručit, že tento postup bude účinný pro všechny typy skvrn a oblečení.


9. Může používání antiperspirantů způsobovat bílé stopy na oblečení? 

 Některé antiperspiranty obsahující hliníkové soli, například chlorhydrát hliníku (ACH), mohou za určitých podmínek při nesprávné aplikaci zanechat bílé stopy na oblečení. Používáte-li antiperspiranty ve spreji, je důležité výrobek před aplikací důkladně protřepat, aby se antiperspirační látky v nádobě a následně i na pokožce rovnoměrně rozptýlily. Vzniku bílých stop zabráníte také tak, že necháte jakýkoliv antiperspirační výrobek (sprej, tuhý nebo kuličkový antiperspirant) na pokožce zcela zaschnout, než se obléknete. Bílé stopy na oblečení lze obvykle poměrně dobře odstranit. Pokud ale chcete maximálně omezit jejich vznik, používejte řadu antiperspirantů NIVEA Invisible for Black & White, která je v nabídce pro ženy i muže.

10. Je můj výrobek bez obsahu alkoholu?  
Z chemického hlediska označuje termín "alkohol" ve skutečnosti širokou škálu sloučenin. Všechny mají společné to, že obsahují specifickou skupinu atomů v molekule. V kosmetice se označení "alkohol" omezuje na etanol (chemický název: etylalkohol), což je pitná forma alkoholu. Jakýkoli výrobek s označením "bez alkoholu" je tedy bez obsahu etylalkoholu, ačkoli se slovo alkohol může objevit v seznamu jeho složek (INCI), např. stearyl alkohol.


11. Za jak dlouho po holení podpaží mohu použít antiperspirant s obsahem aluminiových solí? 
Když se holíme, dochází k odstranění malé části vnější vrstvy pokožky, ne však nutně k poškození pokožky a jejích bariér. Může ale dojít k drobným poraněním. V takovém případě bychom obecně neměli používat žádné antiperspiranty ani deodoranty, dokud je pokožka podrážděná nebo poraněná. Je-li pokožka podpaží podrážděná nebo poraněná z jiných důvodů, také nedoporučujeme používat antiperspiranty ani deodoranty.  

12. Může používání antiperspirantů a deodorantů způsobovat barevné skvrny na oblečení?
Zelené, hnědé, červené, modré nebo jiné barevné skvrny na oblečení vznikají podobně jako žluté skvrny. Konkrétní barva skvrn může být ovlivněna stopovými částicemi kovů v kohoutkové vodě (např. mědi, manganu, železa). V některých případech může být zdánlivé zabarvení skvrn ovlivněno také fluorescenčními bělícími látkami obsaženými v pracích prostředcích.   
Barevné skvrny na světlém oblečení se mohou také objevit, když spodní nebo svrchní vrstva barveného oblečení pouští barvu. K tomu často dochází, pokud není barvený materiál odolný vůči potu.


Máte ještě další otázky?

Použijte prosím náš kontaktní formulář.
faq